ŠKOLE U VISOKOM DOBILE DONACIJU KNJIGA

ŠKOLE U VISOKOM DOBILE DONACIJU KNJIGA

Januarska akcija donacije knjiga školskim, unverzitetskim i muzejskim ustanovama nastavljena je i u februaru podjelom knjiga u školama Općine Visoko.

Više od 600 knjiga, pripremljeno u setovima od po 13 naslova, iz publikacije dr. Osmanagića pripremljeno je u prostorijama Fondacije u Sarajevu za škole u Visokom i Zenici. U četvrtak 9. februara 2017. su, radnici Fondacije, koordinator vodiča Ajdin Ahmetspahić i stariji vodič Namik Mejdija, uručili donaciju u 11 osnovnih i srednjih škola u Visokom.

Set je uključivao knjige na bosanskom, engleskom, njemačkom, francuskom i češkom jeziku kao jako interesantno štivo za učenike, obzirom da je tematika Bosanske Piramide ali i zanimljive arheološke lokacije širom svijeta kao i misterije izgubljenih civilizacija kao što su Maje i Anasazi.

Knjige su dostavljene na adrese slijedećih osnovnih škola: “Kulin Ban”, “Safvet-beg Bašagić”, “Mula Mustafa Bašeskija” u Moštrama, “Musa Ćazim Čatić”, “Mehmedalija Mak Dizdar” u Dobrinji, “Alija Nametak” u Bucima i “Avdo Smajlović”.

Knjige nisu uskraćene ni bibliotekama u srednjim školama Gimnazije “Visoko”, Mješovite srednje škole “Hazim Šabanović”, Franjevačke klasičme gimnazije i Medrese “Osman- ef. Redžović” u Velikom Čajnom.

Direktori, bibliotekari i pedagozi škola istakli su veliku zahvalnost na donaciji konstatovavši da je to najbolji vid promocije arheloškog lokaliteta Piramida koje ovaj grad posjeduje kao i da zainteresira učenike za teme drevne arheologije i civilizacija iz prošlosti. Sve biblioteke su svakako siromašne novijim naslovima i publikacijama na stranom jeziku tako da je ovaj poklon došao u odlično vrijeme.

Kako je istakla Bečar Rasema iz O.Š. “Safvet- beg Bašagić”:

“Fondacija i dr. Osmanagić na ovaj način pokazuju koliko im je stalo da uža i šira zajednica konačno počnu razumjevati i cijeniti blago koje se nalazi u njihovoj neposrednoj blizini ili bar približe taj potencijal budućim generacijama.”

Radnici Fondacije su iskoristili ovu priliku i pozvali nastavnike i profesore da, zajedno sa učenicima, dođu u posjetu tunelima Ravne i parku “Ravne 2” s prvim proljetnim, sunčanim danima gdje će im se prezentirati novosti o pronalascima i radovima u Bosanskoj dolini piramida.

Nakon Visokog, koordinator Ajdin se zaputio ka Zenici na raspodjelu ostatka donacija u škole iz ove Općine.

Galerija

Aktuelnosti

Prev Next

Do kada ćemo više davati naša bogatstva tuđinu?

Do kada ćemo više davati naša bogatstva tuđinu?

Dr Semir Osmanagić pravi inventuru otimačine naših resursa od antičkih vremena do danas Detaljnije

DARTFORD, HERTFORDSHIRE I LEWES – OSMANAGIĆ NASTAVLJA S TURNEJOM PO VELIKOJ BRITANIJI

DARTFORD, HERTFORDSHIRE I LEWES – OSMANAGIĆ NASTAVLJA S TURNEJOM PO VELIKOJ BRITANIJI

Autor i istraživač Dr Semir Osmanagić nastavlja s turnejom po Velikoj Britaniji. Od 9.-11. marta 2026. gostovao je u gradovima... Detaljnije

Milan donio Teslinu energiju na piramide

Milan donio Teslinu energiju na piramide

Divan pokolon za Distrikt bosanskih piramida, motiv na pravom mjestu. Detaljnije

„Pozdrav proljeću“ u Parku Ravne 2: Dan ispunjen igrom, muzikom i dječijim nastupima

„Pozdrav proljeću“ u Parku Ravne 2: Dan ispunjen igrom, muzikom i dječijim nastupima

U nedjelju, 22. marta 2026. godine, u parku Ravne 2 Fondacija ‘Arheološki park: Bosanska piramida Sunca’ poklanja događaj „Pozdrav proljeću“,... Detaljnije

Šta je Ilirski panteon?

Šta je Ilirski panteon?

Ko smo mi? Koje nam je genetsko porijeklo? Ko su bila naša božanstva prije osvajača iz Grčke i Rima? Jedino... Detaljnije

Novo naučno istraživanje donosi sistematsku arheološku analizu podzemnog kompleksa Ravne u Visokom

Novo naučno istraživanje donosi sistematsku arheološku analizu podzemnog kompleksa Ravne u Visokom

Novo objavljeno naučno istraživanje pruža najdetaljniju do sada sistematsku arheološku analizu podzemnog kompleksa Ravne, jedne od najintrigantnijih podzemnih struktura u... Detaljnije

Dolazak gostiju iz Makedonije obilježio početak sedmice u Bosanskoj dolini piramida

Dolazak gostiju iz Makedonije obilježio početak sedmice u Bosanskoj dolini piramida

Početak nove sedmice u Kompleksu Ravne ponovo je obilježio dolazak gostiju iz Makedonije, koji već godinama spadaju među najvjernije posjetioce.... Detaljnije

STOTINE ENGLEZA NA OSMANAGIĆEVIM PREDAVANJIMA

STOTINE ENGLEZA NA OSMANAGIĆEVIM PREDAVANJIMA

Direktor Fondacije ‘Arheološki park: Bosanska piramida Sunca’ Dr Semir Osmanagić nastavlja s uspješnom turnejom po Velikoj Britaniji. Nakon fenomenalnog prijema... Detaljnije

Copyright 2025- © Fondacija Arheološki park: Bosanska piramida Sunca. Sva prava zadržana.