ZENIČKE PRIGRADSKE ŠKOLE BOGATIJE ZA DESETINE NOVIH KNJIGA

ZENIČKE PRIGRADSKE ŠKOLE BOGATIJE ZA DESETINE NOVIH KNJIGA

Nakon uspješne podjele donacija u škole i javne ustanove u Sarajevu i Visokom, na red su došle i škole u zeničkoj općini.

Koordinator vodiča Fondacije Ajdin Ahmetspahić  proveo 11. februar  dostavljajući donacije setova knjiga autora dr. Osmanagića područnim, prigradskim i seoskim školama u Općini Zenica.

Veliko zadovoljstvo pričinila je činjenica da su upravo ove škole bile i najzainteresiranije za dostavu novih knjiga budući da se biblioteke ne mogu pohvaliti velikom zbirkom knjiga, a učenici spremni da nauče nešto novo o drevnim bosanskim piramidama ,arheologiji i uzbudljivim istraživačkim ekspedicijama.

U setu od 13 knjiga koje su donirane bili su slijedeći naslovi: “Sve piramide svijeta i Bosanska dolina piramida”, izdanja na Bosanskom, Engleskom, Njemačkom, Češkom jeziku, “Nova arheologija: megaliti i energija Planete”, izdanja na Bosanskom i Engleskom jeziku, “Neočekivane arheološke lokacije Izraela i Palestine”, izdanja na Bosanskom i Engleskom jeziku,   “Svijet Maja”, izdanja na Bosanskom i Engleskom jeziku, zatim knjiga “Ancient History from behind the Veil” te “Mystery of the Anasazi Civilization”, izdanje na Engleskom i Njemačkom jeziku.

Zanimljivu izjavu dala je bibliotekarka O.Š. Arnauti gospođa Muslić. Budući da je škola smještena na 10-ak km od centra grada i da je područna, ovu školu pohađa veliki broj učenika seoskih okolnih naselja do kojih stručna ili lekitriska literatura rijetko stiže. Pokazujući na skromnu zbirku u biblioteci navela je da je većina knjiga stara i po trideset godina, dakle publikacije iz bivše Jugoslavije, te da su do sada dobili samo jednu donaciju od Ministarstva obrazovanja, prije desetak godina, i tih nekoliko lektirskih naslova već je u lošem stanju.

“Ova, kao i svaka druga, donacija su nam dobrodošle kako bismo osvježili i bar malo proširili zbirku te vratili djecu u bibiloteke.”

Kazala je i da s modernom tehnologijom sve više djece, posebno starijih uzrasta, šestih i sedmih razreda, pokazuje manji interes za knjigama i da je to zabrinjavajuće. Uz veliku zahvalu na donaciji nada se da će knjige na stranim jezicima poslužiti u nastavi i predmetima engleskog i njemačkog, a naglasila je i da je sramota kako je mali broj naših sugrađana zainteresiran za pronalaske u Visokom, te najavila posjetu sa učenicima.

Ni ostale škole u prigradskim naseljima Babino, Stranjani, Tetovo i Pehare nisu bili ništa manje zahvalni i sretni što smo obogatili njihov mali fond knjiga, a djeca već pokazuju interes za čitanje o drevnim arheloškim lokalitetama i misterijama o kojima piše dr. Osmanagić u svojim izdanjima.

Pred kraj dana još je par gradskih škola stiglo primiti donaciju. To su škole “Musa Ćazim Ćatić” u centru grada kao i ispostava u Blatuši te Prva Gimnazija u Zenici, inače škola koju je pohađao i sam koordinator Ajdin. Tamo je naišao na sjajnu dobrodošlicu pa je nakon sastanka s bibliotekrakom, gospođom Indirom, kojoj je uručio donaciju, primljen i u kancelariju sadašnjeg direktora škole, gospodina Ilijasa Hodžića, inače profesora fizike.

On je pokazao veliki interes za projekat bosanskih piramida i rad dr.Osmanagića pa je pokazao želju za organizovanjem prezentacije u školi na kojoj bi pronalazač bosanskih piramida pričao o projektu u Visokom ali i svojim iskustvima iz ekspedicija i posjeta različitim dijelovima svijeta i interesantnim arheloškim nalazištima o kojima piše u svojim knjigama.

“Zaista bi bilo sjajno kada bismo uspjeli dogovoriti prezentaciju dr. Osmanagića u našoj školi i mislim da bi odziv na predavanje bio veliki. On je jako interesantan predavač i čovjek koji odlično spaja tradicionalno, akademsko i naučno s “alternativnim” i neistraženim detaljima naše prošlosti. Jako je bitno pitati se i istraživati o svemu što nas okružuje, a ne samo prihvatati ono što nam se “servira” kao fakt i činjenicu bez dubljeg preispitivanja, i to je upravo ono što i mi želimo da pokažemo našoj djeci.  Da ih ohrabrimo da preispituju sva “dogmatska” načela i principe koji se prihvataju kao zdravo za gotovo i ohrabrimo kritičko razmišljanje kod mladih.”

Direktor Hodžić je također, na poziv da posjeti Bosansku dolini piramida, izrazio želju i mogućnost dolaska čitave škole, s više od 500 učenika, na jednodnevni izlet u Visoko, Ravne tunele i Park nRavne 2 koji bi bio ujedno i edukativnog i zabavnog  karaktera.

Dostava knjiga na preostalih 26 adresa osnovnih i srednjih škola u Zenici i okolini se nastavlja.

Galerija

Aktuelnosti

Prev Next

Nikola Jurišić (Srbija): Put ka sretnijem društvu | Od 3-6-9 do ‘Light Community’.

Nikola Jurišić (Srbija): Put ka sretnijem društvu | Od 3-6-9 do ‘Light Community’.

Treći Regionalni susret ‘Lidera svjesnosti’ u Distriktu bosanskih piramida u avgustu 2025. Detaljnije

ZAGREB – 20 GODINA KASNIJE: POVRATAK KOJI MIJENJA SVE

ZAGREB – 20 GODINA KASNIJE: POVRATAK KOJI MIJENJA SVE

Prije tačno 20 godina, u Zagrebu sam održao prvo predavanje o bosanskim piramidama. Tada je sve bila ideja.Danas – imamo... Detaljnije

Završen prvi regionalni susret radiestezista u kompleksu Ravne

Završen prvi regionalni susret radiestezista u kompleksu Ravne

U nedjelju, 17. maja 2026. godine, završen je prvi regionalni susret radiestezista, a koji je organizovan u kompleksu Ravne u... Detaljnije

U parku “Ravne 2” otvoren paviljon posvećen kralju Samu i Karantaniji

U parku “Ravne 2” otvoren paviljon posvećen kralju Samu i Karantaniji

U kompleksu Ravne, tačnije u drugoj dolini parka “Ravne 2”, 16. maja 2026. godine je svečano otvoren paviljon posvećen kralju... Detaljnije

UPRAVNI ODBOR FONDACIJE USVOJIO KALENDAR DOGAĐANJA ZA 2026.

UPRAVNI ODBOR FONDACIJE USVOJIO KALENDAR DOGAĐANJA ZA 2026.

U ‘Kupoli’ je 10. maja 2026. održana redovna sjednica Upravnog odbora Fondacije ‘Arheološki park: Bosanska piramida Sunca’. Članovi Upravnog odbora... Detaljnije

Zamjenik gradonačelnika Bjelovara Igor Brajdić: Visoko i Bjelovar povezuje prijateljstvo, razvoj i vizija budućnosti

Zamjenik gradonačelnika Bjelovara Igor Brajdić: Visoko i Bjelovar povezuje prijateljstvo, razvoj i vizija budućnosti

Zamjenik gradonačelnika Igor Brajdić boravio je u Visokom, gdje je istakao dugogodišnje prijateljske veze između dva grada, ali i zajedničku... Detaljnije

U Parku Ravne 2 otvoren paviljon posvećen kralju Samu i Karantaniji

U Parku Ravne 2 otvoren paviljon posvećen kralju Samu i Karantaniji

Tokom vikenda u Parku Ravne 2 otvoren je novi paviljon posvećen Karantaniji i kralju Samu, vladaru kojeg mnogi historičari smatraju... Detaljnije

Posjetioci iz Ankare obišli Tunel Ravne: “Definitivno ćemo ponovo doći”

Posjetioci iz Ankare obišli Tunel Ravne: “Definitivno ćemo ponovo doći”

Grupa od 40 uposlenika kompanije Scheppach iz Ankare boravila je u Bosni i Hercegovini, a tokom posjete obišli su Tunel... Detaljnije

Copyright 2025- © Fondacija Arheološki park: Bosanska piramida Sunca. Sva prava zadržana.