U organizaciji magazina “Fenix” i “XTimes”, u italijanskom gradu Pescari na jadranskoj obali, od 25-26. augusta održana je međunarodna konferencija “International X Congress 2012”. Prvog dana kongresa govorili su italijanski istraživači Pino Morelli, Mike Plato i Maurizio Balata te kao glavni govornik dr. Semir Osmanagić. Drugi dan kongresa učešće su uzeli Graham Hancock i Robert Bauval te Gianluca Russotto.
Osmanagićevo izlaganje o “Piramidama u svijetu i otkriću bosanskih piramida” trajalo je puna tri sata. Prisutni su ostali zapanjeni brojem piramida na svim kontinentima i osobito postojanjem kompleksa piramida u Visokom. Detaljno je govoreno o otkrićima tokom ljetne sezone 2012. i energetskim fenomenima na piramidama i u prahistorijskom podzemnom labirintu.
Dvije stotine prisutnih su nekoliko puta prekidali burnim aplauzom pronalazača bosanskih piramida dok je govorio o otvorenosti projekta, upornosti volontera i saradnika Fondacije. Veliki interes nakon predavanja je rezultirao i brojnim najavama prisutnih za dolazak na volontersku radnu akciju “MRAV 2013” ili posjetu Visokom.
Vodeća italijanska komercijalna televizija “Italia Uno” napravila je polusatni intervju s Osmanagićem.