Jedan od vodećih svjetskih stručnjaka za energetske čakre Planete, Marko Pogačnik iz Slovenije, boravio je dva puta u Visokom tokom 2014 godine. Pažljivo je izučavao sve arheološke lokacije na kojima radi Fondacija “Arheološki park: Bosanska piramida Sunca”, među kojima i sve piramide, tunelski kompleks i tumulus u Vratnici.
Svoje zaključke izložio je na petoj Međunarodnoj naučnoj konferenciji o bosanskim piramidama u septembru 2014. Također, uključio je značaj lokacija bosanskih piramida i u svoje redovne prezentacije koje održava od Brazila do Japana, Amerike do europskih zemalja.
Marko Pogačnik tvrdi da je europski kontinent ključno energetsko središte Planete. U okviru ovog kontinenta postoji sedam energetskih čakri (sjecišta energetskih tokova) i to:
– Stomak Europe, sa središtem u Visokom/Sarajevu
– Solarni pleksus, potez od Plitvica do Praga i Frankfurta
– Srčani sistem, pruža se od Baskije do Skandinavije
– Grleni sistem, sa sjedištem u Sjevernom moru
– “Treće oko”, Škotska
– Korjenski sistem Europe, od Makedonije preko Grčke do Krete
– Krunska čakra, Island
Prva, stomačna čakra Europe, započinje u Podzemnom labirintu Ravne ispod Bosanske doline piramida. To je bio razlog zbog čega su graditelji ovog kompleksa odabrali upravo tu lokaciju u dalekoj prošlosti.
Bosanske piramide, prema Pogačniku, predstavljaju praiskonsku moć i prvo energetsko središte Planete Zemlje.
Pogacnik je ugledan umjetnik, skulptor i autor. Dizajnirao je zastavu i grb Republike Slovenije kada je stekla nezavisnost. Pozivan je u mnoge zemlje da dizajnira i postavi megalitne blokove na energetski potentnim mjestima u velikim gradovima.






