Među brojnim međunarodnim posjetiocima koji posljednjih godina dolaze u Visoko našla se i grupa od 42 gostiju iz Bangkoka, glavnog grada Tajlanda, koji su ovih dana obišli tunele i lokalitete bosanskih piramida. Za sve njih ovo je bio prvi dolazak u Bosnu i Hercegovinu, a kako ističu, iskustvo koje su doživjeli nadmašilo je sva očekivanja.
Riječ je o uposlenicima jedne osiguravajuće kompanije koji su zajedno doputovali u Bosnu i Hercegovinu, a prema riječima ZuYu iz Bangkoka, cijelo putovanje bilo je posebno iznenađenje koje je organizovao direktor njihove kompanije.
– Mi smo grupa od 42 ljudi iz Bangkoka i zajedno smo došli u Bosnu posjetiti tunele i piramide. Ideja za ovo putovanje bila je od našeg direktora, koji nas je iznenadio dolaskom u Bosnu i Hercegovinu. Za svakog od nas Bosna je zaista magična zemlja, kazala je ZuYu.
Iako su dugo priželjkivali dolazak u Visoko, put do Bosne i Hercegovine za državljane Tajlanda nije bio jednostavan. Kompletna grupa morala je putovati u Džakartu, glavni grad Indonezije, kako bi završili proceduru dobijanja viza za BiH.
– Nažalost, nama iz Tajlanda veoma je komplikovana procedura dobijanja vize za Bosnu i Hercegovinu. Svi smo morali prvo otići u Džakartu u Indoneziji kako bismo dobili vizu, ali nakon svega što smo ovdje vidjeli, mogu reći da je vrijedilo svakog truda – kazala je ZuYu.
ZuYu navodi da je za bosanske piramide prvi put čula prije tri godine, istražujući informacije na internetu, ali da je stvarni doživljaj potpuno drugačiji od svega što je do tada mogla pročitati.
– O bosanskim piramidama sam čitala mnogo prije dolaska, ali način na koji se cijela priča približi posjetiocima kada dođete ovdje, obiđete lokacije sa vodičima i čujete detaljna objašnjenja, zaista je posebno iskustvo. Posjetili smo Bosansku piramida Sunca i to je bilo nevjerovatno. Također smo obišli tunele i sve je predivno – rekla je ona.
Poseban utisak na goste iz Tajlanda ostavio je i Park Ravne 2, priroda i atmosfera koju su zatekli u Visokom.
– Park je zaista prelijep i mnogo smo uživali. Nažalost, došli smo sa drugog kraja svijeta na samo pet dana i voljeli bismo da smo imali više vremena da obiđemo i ostatak ove predivne zemlje – dodala je ZuYu.
Kako kaže, svi članovi grupe prvi put borave u Bosni i Hercegovini, a ono što ih je posebno oduševilo jeste gostoprimstvo ljudi koje su susreli tokom boravka.
– Svi smo oduševljeni gostoprimstvom i osjećamo se veoma lijepo ovdje. Vjerujem da ćemo se ponovo vratiti – poručila je ZuYu.






