SARAJEVO
, 9. juna (FENA) – Članovi Upravnog odbora Fondacije "Arheološki park: Bosanska piramida Sunca" na čelu sa predsjednikom UO Semirom Osmanagićem ugostili su danas u Bosanskoj dolini piramida ambasadore i službenike ambasada Arapske Republike Egipat,
Predstavnici diplomatskog kora su, kako je u izjavi Feni kazao ambasador Egipta Ahmed Khattab, obišli Bosansku piramidu Mjeseca te komplekse podzemnih tunela KTK i Ravne koji, prema hipotezi, povezuju sve objekte od značaja u Bosanskoj dolini piramida.
– Mišljenja sam da ovo nije djelo prirode već da je ljudska ruka obrađivala i slagala ove ploče i blokove. U prilog ovome govori činjenica da su i ove piramide kao i one u Egiptu i širom svijeta pravilno orijentirane prema stranama svijeta. Naravno, završnu riječ će dati nauka, ali mi smo ovdje kako bismo podržali rad Fondacije i vidjeli kako možemo pomoći pri istraživanju", kazao je ambasador Khattab.
Egipatski stručnjaci: arheolozi, geolozi, egiptolozi koji, kao najpozvaniji i najkompetentniji stručnjaci za piramide, imaju obavezu i odgovornost prema svijetu da, kazao je ambasador, pomognu ovo veličanstveno otkriće.
– Vlada Egipta je već prošle godine poslala niz eminentnih stručnjaka u Bosansku dolinu piramida i ocijenila da ima i više nego dovoljno razloga da se saradnja između egipatskih stručnjaka i Fondacije nastavi. Tako će i ove godine iz Egipta doputovati nekoliko stručnjaka koji će doprinijeti uspješnom nastavku istraživanja, izjavio je egipatski ambasador.





