Piše: Dr Semir Osmanagić
Desetog januara 2026., u švicarskoj bolnici u Interlakenu, preminuo je Erich Von Daniken. Ovo je odlazak tvorca drugačijeg, nedogmatskog pogleda na svijet prošlosti. Ostvario je ogroman utjecaj na popularnu kulturu svojim tvrdnjama o naprednim civilizacijama koje su posjećivale Zemlju (‘drevni astronauti’) i alternativnim objašnjenjima glavnih svjetskih arheoloških misterija kao što su egipatske piramide, Nasca linije, hiljadutonski blokovi u libanskom Balbeku, opisi drevnih tehnologija u indijskim, babilonskim, majanskim ili egipatskim tekstovima, letjelice u pravoslavnim hramovima Makedonije, Metohije i Gruzije i mnogim drugim lokacijama širom svijeta.
Naš prvi susret došao je na njegovu inicijativu 2014. godine. Tada mi se u emailu skromnu predstavio kao autor ‘Kočija bogova’ (bestselera iz 1968. koji ga je proslavio). Knjiga je prodana u milionima primjeraka, a s ostalim knjigama je prodao rekordnih više od 60 miliona kopija. Zamolio je da se sretne sa mnom u Visokom jer stalo ima upite oko bosanskih piramida i želi ih sam posjetiti.
Došao je krajem aprila 2014. i proveli smo dva dana zajedno. Obišli smo arheološke sonde na sjevernoj strani Bosanske piramide Sunca, bio je u dobroj kondiciji za jednog 79-o godišnjaka. Izjavio je visočkoj televiziji da on više od pola vijeka istražuje drevne lokacije i da zna šta je vještački beton, a za blokove koje je vidio svakako nisu prirodni.
U tunelima Ravne smo proveli gotovo četiri sata i obišli tada sve dostupne tunele. Rekao mi je:
’Obišao sam čitav svijet, ali ovakvu misteriju još nisam vidio!’
Kasnije smo se sretali još nekoliko puta, bio je uvijek vrlo srdačan i nasmijan u razgovoru sa mnom. Cijenio je ono što radimo u Bosanskoj dolini piramida.
Kao mlad sam čitao njegove knjige koje su me tjerale da preispitam ono što su me učili u školi. Kao zreo istraživač analizirao sam njegova mišljenja o različitim lokacijama. Ponekad bi posjećivali i istraživali iste lokacije, na razliitim kontinentima, u malo različito vrijeme. Ali, on je uvijek bio na pravom mjestu, postavljajući prava pitanja.
Odgovori su mu redovito bili identični : razvijene civilizacije s drugih zvjezdanih sistema.
Za njega mogu reči da je bio pravi istraživač, uporan, stručan, radoznao. Nije dangubio, uvijek je želio da vidi i sazna nešto novo.
Daniken nije bio naučnik, isto kao što to nisu ni Graham Hancock, David Hatcher, Andrew Collins, Robert Schoch, Robert Bouval i generacija nezavisnih istraživača koji su slijedili za njim. Nisu uzimali uzorke niti ih analizirali, nisu radili laboratorijske analize, nisu vršili mjerenja energetskih fenomena, nisu radili nijednu metodu datiranja. Stoga njihove knjige, intervjui, predavanja, izjave na medijima i slično, nemaju naučnu težinu. Iza sebe ne ostavljaju objavljene recenzirane naučne radove.
Ali, nekoliko decenija ovih istraživača ostavljaju duboki pečat na svijest ljudi. Umjesto gotovih, a najčešće netačnih objašnjenja iz drevne prošlosti, koji oblikuju našu sadašnjost, oni su postavljali prava pitanja, što je ispravan put za istinska objašnjenja.
Naše kosmičko i božansko pravo je pravo na istinu. Umjesto dogme i prisile kroz obrazovni sistem i medije, svako od nas zaslužuje da zna našu istinsku historiju. A Daniken je časno proživio svoje zemaljsko iskustvo.
U prilogu je njegov prvi email meni upućen i fotografija naše posjete tunelima Ravne u Visokom.
From: Erich von Däniken <evondaniken@gmail.com>
Sent: Wednesday, April 16, 2014 4:17 PM
To: osmanagic@msn.com <osmanagic@msn.com>
Subject: Pyramid in Bosnia
Dear Sir, I am the author of CHARIOTS OF THE GODS and many other titles. Since Years I missed to visit the Pyramids in Bosnia and practicaly every evening some people ask me about the pyramids in Bosnia. And every time I give the same answers: I have not visited the place. Therefore I have nothing to say. I will change this now and I plane to visit Your Pyramid together with my secretary on Monday, April 28th. It would be great to meet You personaly. Are You there on Monday April 28th? With best regards – Erich von Däniken






